Wybieramy najlepsze ubrania robocze dla pracowników warsztatu samochodowego

Zgodnie z przepisami BHP każdy zawodowy mechanik samochodowy nie może przystąpić do wykonywania swoich obowiązków zawodowych, jeżeli nie będzie miał na sobie odpowiedniego stroju roboczego. W profesjonalny strój dla wygody i bezpieczeństwa powinni wyposażyć się również mechanicy, którzy zajmują się naprawianiem samochodów wyłącznie hobbystycznie, Jaka odzież jest najlepsza dla mechaników?

Czym powinna charakteryzować się dobra odzież dla mechanika?

Ze względów higienicznych, technicznych i dla bezpieczeństwa pracy, w warsztatach mechanicznych pracownicy wykonujący swoją pracę muszą mieć na sobie odpowiedni strój roboczy. To jak ma wyglądać i z jakich materiałów być wykonany zostało zapisane w przepisach BHP. Dobór odpowiedniej garderoby w tym zawodzie jest niezwykle ważny - w końcu mechanicy mają styczność z wieloma substancjami (zarówno mocno brudzącymi, jak i szkodliwymi dla zdrowia), narażeni są również na różnego rodzaju urazy mechaniczne spowodowane między innymi przez używanie narzędzi i sprzętu warsztatowego.

Odzież robocza oraz obuwie muszą być dopasowane do sylwetki - nie mogą być ani za duże, ani za małe, a mechanik musi czuć się w nich komfortowo. Ponadto elementy garderoby muszą być również odporne na temperatury (zarówno niskie, jak i wysokie), odporne na cięcie ostrymi przedmiotami, trwałe i elastyczne.

Najlepsze kombinezony dla mechaników

Wybór kombinezonów roboczych jest duży, jednak nie każdy równie dobrze będzie się sprawdzał w pracy mechanika. Najlepsze będą te wykonane z dobrej jakości materiałów, odpornych na przetarcia, rozdarcia oleje czy płyny. Kombinezon musi być dopasowany do sylwetki i zapewniać pełną swobodę ruchów. Warto stawiać na modele z licznymi kieszeniami, w których można schować część potrzebnych w pracy narzędzi.

Spodnie dla mechanika

Spodnie robocze to jeden z ważniejszych elementów stroju pracownika warsztatu samochodowego. Muszą być wygodne, wyposażone w praktyczne kieszenie na drobne narzędzia. Dobrym rozwiązaniem będzie również specjalna taśma czy pętelka - dzięki temu mechanik będzie mógł mieć przy sobie narzędzia, które nie zmieszczą mu się w kieszeni. Dobre spodnie robocze powinny być mocne - pomogą w tym wzmocnione szwy w newralgicznych miejscach, przydatne będą również wzmocnienia na kolanach. Ze względu na częstą zmianę pozycji spodnie muszą być elastyczne. W przypadku mechaników pracujących poza warsztatem potrzebne będą spodnie robocze z elementami odblaskowymi.

Koszula robocza dla mechanika

Kolejny ważny element stroju roboczego dla pracownika warsztatu to koszula. Najczęściej wybór pada na koszule flanelowe - te jako odzież do pracy doskonale sprawdzają się w wielu zawodach. Wykonane z najwyższej jakości bawełny będą komfortowe i nie stracą swojej estetyki nawet po całym dniu pracy. Dobrą koszulę powinien charakteryzować podwójny karczek oraz usztywniany kołnierz i mankiety. Gdy jest ciepło, przy niektórych pracach mechanicy mogą nosić koszulki jednolite do zrobienia nadruku dla pracowników (może być to np. nazwa i logo warsztatu).

Odzież na chłodne dni - bluzy i kurtki

W stroju roboczym mechanika nie może zabraknąć kurtek i bluz - idealnie sprawdzą się przy pracach wykonywanych na zewnątrz, gdy w koszuli będzie za zimno. Zarówno bluzy, jak i kurtki pracownicze muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów (np. rip stop), odpornych na uszkodzenia mechaniczne i zapewniających komfort cieplny niezależnie od warunków atmosferycznych. Taka odzież powinna być też oczywiście wygodna i nie ograniczać ruchów.

Rękawiczki dla mechanika

Każdy mechanik zarówno profesjonalista, jak i amator do swojego stroju roboczego powinien dołączyć również rękawiczki. Ich zadaniem będzie ochrona dłoni przed skaleczeniami, zadrapaniami i uporczywymi tłustymi plamami (które mogą być ciężkie do usunięcia ze skory). Dobre rękawiczki dla mechanika powinny odpowiadać specyfice wykonanej przez niego pracy i związanych z nią zagrożeń. Wybór rękawic w dużej mierze będzie zależny od środowiska pracy mechanika. Gdy pracuje przy farbach i smarach, najgorszym wyborem będą rękawiczki silikonowe (mogą przyczynić się do pękania farby), a najlepszym te powlekane nitrylem. Dobre rękawice dla mechanika powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne, przecięcia i mocne uderzenia. Najczęściej wykonywane są z wysokiej jakości skór spełniających wszystkie te wymogi.

Najlepsze buty dla pracownika warsztatu samochodowego

Ważnym elementem stroju roboczego mechanika są również buty - powinny być wygodne i zapewniać odpowiednią ochronę. Do pracy w warsztacie najlepsze będą modele o grubej, koniecznie antypoślizgowej podeszwie. Dla bezpieczeństwa powinny być również odporne na przebicia i posiadać ochraniacz na nosku buta, zabezpieczający palce przed urazami spowodowanymi przez spadające przedmioty.

Dodatkowe elementy stroju roboczego mechanika

Mechanicy ze względu na specyfikę swojej pracy potrzebują również dodatkowych środków ochrony indywidualnej, zabezpieczającej ich przed odpryskami czy chemikaliami. To między innymi okulary ochronne, nauszniki, maski, półmaski lakierniczce itp. W warsztatach mogą przydać się też czapki bez nadruku z daszkiem (jednak nie są one obowiązkowe).

Odzież robocza dla pracownika warsztatu samochodowego powinna być solidna i wytrzymała, zapewniać komfort i pełną swobodę ruchów, a przy tym chronić przed niebezpieczeństwami wynikającymi z pracy w warsztacie.

środa, 21 lutego 2024